Kategórie
 
 
 
 
 
Ríbezľové a iné ovocné vína PEREG v našej ponuke:
 
 
Pereg - jedinečná chuť, jedinečný zážitok...

 

Vinárstvo PeregSpoločnosť PEREG svoj názov nemá len tak náhodou. Je to názov, z ktorého dýcha história a korene slovenského vinohradníctva a vinárstva.

Okolo roku 1413 sa začali objavovať prvé správy o založení cechu vinárov a o ustanovení viničného úradu v malokarpatskej oblasti. Ústrednou postavou tohto úradu bol viničný richtár Pereg, takzvaný hôrny richtár. To preto, lebo vinice v tom čase boli oveľa hlbšie v lesných masívoch Karpát ako dnes.

 

V malokarpatských lesoch o tom ešte dnes nájdete dôkazy. Sú to rúny, t.j. hŕby kameňa, ktoré povynášali vinohradníci na medze svojich pozemkov. Preto boli vinice obkolesené týmito hradbami z kameňa. Z tohto aj vznikol „vinohrad“. Každé vinohradnícke mesto, kde sa vinič pestoval a kde sa vyrábalo víno, malo svojho Perega, ktorý riadil práce vo viniciach. Bol súčasne, v našom ponímaní, technológom, agrotechnikom a vykonával aj viničné právo.

 

Po nástupe Márie Terézie na uhorský trón bola táto funkcia právoplatne potvrdená cisárskym dvorom, pretože Peregovi, okrem iného, pribudla ešte jedna povinnosť - odvod vína a dane z vína pre cisársky dvor. V tom čase naše vinohradníctvo a vinárstvo stálo na vrchole a slovenské a uhorské vína sa pili okrem bratislavských i budapeštianskych a viedenských dvoroch a slávili tu obrovský úspech. Práve na túto slávnu etapu nadväzuje aj vinárstvo PEREG.

 

Prajeme Vám príjemný nákup svetoznámych ovocných vín značky PEREG.

 

 

 

 
 

Ríbezľové a iné ovocné vína PEREG v našej ponuke:

Zoradiť produkty podľa: Vzostupné poradie
Zobraziť na stránku:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia